החזר מס ישוב מזכה – לחיות בפריפריה לא בכל מחיר

בכדי לעודד התיישבות באזורים פחות מבוקשים בישראל, החליטה המדינה להקל על תושבי אותם ישובים בתשלום המיסים ולאפשר להם לקבל הטבות משמעותיות בתשלומי המיסים. יחד עם זאת אנשים רבים אינם יודעים שהם זכאים להטבות הללו ויכולים מעבר להסדרת ההטבה וקבלת נקודות זיכוי במס, לקבל החזר מס ישוב מזכה באופן רטרואקטיבי לתקופה בה הם חיים באותו ישוב. במאמר זה של החזרי מס זכותך – נסביר ונפרט על אותו חוק שמזכה את תושבי הפריפריות הללו בנקודות מס, כיצד ניתן לקבלן ואיך ניגשים להליך של החזר מס ישוב מזכה.

אם גם אתם חיים בישוב אשר נחשב לפריפריה יתכן ומגיעה לכם הטבת מס משמעותית מאוד שתאפשר לכם לא רק לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה, אלא גם לקבל החזר מס ישוב מזכה על השנים בהם עבדתם ושילמתם מיסים באופן שווה ערך לשאר הישובים. ישנן סיבות רבות כמובן להקלה הזו במס, אך הסיבה המרכזית נועדה לעודד את התיישבותן של משפחות ואזרחים באזורים כמו הנגב, יישובי עוטף עזה ויישובים סמוכים לגבולות המדינה. לא נמנה כאן את כל היישובים אשר תושביהם זכאים להטבות מס או החזר מס נקודות זיכוי, אך ניתן לחלק את ההטבות במס ל 4 קבוצות עיקריות שיתכן והישוב בו אתם חיים יכול לקבל את אחת ההטבות הללו. חשוב לציין שמידי תקופה הרשימה מתעדכנת.

החזר מס ישוב מזכה – ההטבות בחוק:

ראשית נציין כי בכדי להיחשב לתושב הזכאי להטבה בישוב בוא אתה חי, עליך לגור באותו ישוב לפחות 12 חודשים ברציפות, בנוסף בודק החוק שמרכז חייכם אכן נמצא באותו ישוב. סוגי ההטבות שונות בין ישוב לישוב ובנוסף מידי תקופה ישנם עדכונים שכדאי לעקוב אחריהם – העדכונים לעתים מצרפים יישובים להטבה, מפחיתים מישוב מסוים את שיעור ההטבה או מבטלים הטבה. במקרה בו לא ממשתם את זכותכם הזו לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה, יתכן מאוד כי מגיע לכם החזר מס נקודות זיכוי או החזר מס ישוב מזכה. ההליך המאפשר לכם לקבל את החזרי המס הללו איננו מורכב מידי, אך מומלץ לעשות אותו בליווי של חברה המתמחה במתן החזרי מס כגון חברת החזרי מס זכותך, שכן, ליווי של חברה המתמחה בכך תמקסם את הרווח שלכם ותממש את כל הזכויות שלכם עד תומן.

כיצד ניתן לממש את הזכות להטבה או החזר מס ישוב מזכה?

כפי שציינו במאמר זה קודם לכן, ההמלצה היא להיכנס לתהליך של מימוש הזכויות הללו בעזרתה של חברה של החזרי מס, אשר תדריך אתכם צעד אחרי צעד מה עליכם לעשות ותעשה עבורכם את כל בירוקרטיות הכרוכות בתהליך הזה על ידי טופס של ייפוי כוח. ובכל זאת נסביר אילו טפסים עליכם להגיש לרשויות.

  • באם אתם עובדים שכירים בישוב אשר מאפשר החזר מס ישוב מזכה, עליכם לסמן ב – V את הסעיף בו רשום: אני תושב/ת קבוע/ה בישוב מזכה" בטפס 101 ולהגיש למעסיק. אם עברו 12 חודשים מאז שאתם מתגוררים בישוב שמאפשר מימוש וקבלת החזר מס ישוב מזכה, עליכם לשלוח לגביה בקשה להחזר מס ולצרף אל הבקשה טופס אישור תושבות באותו ישוב.
  • באם אתם עצמאיים או שאינכם עובדים שכירים אך מתגוררים בישוב אשר מאפשר לכם קבלת החזר מס ישוב מזכה, תצטרכו בסוף שנת המס למלא דוח של מס הכנסה ולצרף אישורים מבוקשים וטופס אישור תושבות ולהגישו יחד עם הקשה להחזר מס
  • אם אינכם מתגוררים בישוב שמגיע לכם בו החזר מס ישוב מזכה אך בעבר התגוררתם בישוב כזה מעל 12 חודשים, תוכלו לקבל החזר מס ישוב מזכה רטרואקטיבית עד 6 שנים לאחר שעזבתם. כלומר ההתיישנות על ההחזר היא לאחר 6 שנים.

האם מגיע לי החזר מס בגין תרומה?

לא הרבה יודעים זאת, אך יש דבר הנקרא חוזר מס הכנסה תרומות – חוזר מס הכנסה תרומות הוא למעשה חוק שמאפשר לכם לקבל החזר מס בשיעור של 35% עבור כסף שהעברתם כתרומה. הסכום המינימלי בו אתם זכאים לקבלת החזר כזה הוא 190 ₪ וכל עוד תרמתם סכום שהוא 190 ₪ ויותר בין אם בתרומה אחת או כסכום כולל של מספר תרומות אתם זכאים להחזר הכסף הזה. תנאי נוסף לקבלת הזיכוי הוא שהכסף שלכם נתרם למוסד הנחשב למוסד ציבורי דהיינו, מוסד ששם לו מטרה לקדם מטרות ציבוריות ופועל ללא שום מטרת רווח, לצורך העניין – עמותה רשומה היא לחלוטין מוסד ציבורי כמו גם חברה שנועדה לרווחת הציבור. לשם קבלת הזיכוי עליכם לוודא כי למוסד הציבורי יש אישור על פי סעיף 46 ואותו מוסד מוכר בכך שהוא הוקם לצורכי תרומה לקהילה.

החזר מס ישוב מזכה
החזר מס ישוב מזכה

מי זכאי להחזר מס בגין תרומה?

כפי שנכתב למעלה כל אדם או גוף שתרם סכום כסף מעל 190 ₪ ולא עולה על 30% מההכנסה החייבת במס לאותה שנה. בין אם אתם שכירים או עצמאיים, או בעלי חברה שתורמת למוסדות ציבוריים, תוכלו לברר מול חברה המתמחה בהחזרי מס כמו חברת החזרי מס זכותך האם מגיע לכם החזר מס ולקבל את ההחזר גם 6 שנים אחורה במידה ונמנעתם בשנים הללו בהן תרמתם למוסדות ציבוריים לממש את זכותכם להחזר המס בגין תרומה.

לסיכום המאמר נזכיר כי יש לכם זכויות, בין אם אתם תורמים כסף או מגיע לכם החזר מס ישוב מזכה, עמדו וממשו את זכותכם הזו. לצערנו הזכות הזו איננה מגיע אל חשבונות הבנק של האזרחים באופן אוטומטי ובכדי לקבל החזר מס ישוב מזכה, עליכם להמציא טפסים ולמלא אותם ביעילות. החזר מס ישוב מזכה הוא החזר מס אשר פחות מוכר אך עשוי לחסוך לכם אלפי שקלים מידי שנה.

עוד משהו מעניין על: החזר מס ילד נכה

דה מארקר לוגו

החזר מס: כל מה שאתם צריכים לדעת

05 יולי 2020

דילוג לתוכן