בדיקת זכאות להחזר מס – חושבים שניכויי המס שלכם גבוהים מידי? חשוב שתכירו את הבדיקה שתעשה לכם סדר בכל הבלגן!

רשות המיסים בישראל חייבת לאנשים רבים לא מעט כספים שנלקחו מהם שלא לצורך. אם גם אתם חושבים שסכום כספי המיסים שנוכו מהמשכורות שלכם גבוה מידי, חשוב לדעת כי כיום ישנה אפשרות פשוטה למדי שתאפשר לכם לבדוק האם אכן ניכו לכם מיסים גבוהים מאלה שהיו אמורים לנכות. לאחר בדיקת זכאות להחזר מס, תוכלו לדעת האם אתם זכאים להחזרי מס של כל המיסים ששילמתם שלא לצורך. אך למרות האפשרות להשלים בדיקת זכאות להחזר מס תוך זמן קצר ובאופן אינטרנטי בלבד, לא מעט אנשים בוחרים לוותר על הבדיקה מחשש להליכים ארוכים הכוללים לא מעט בירוקרטיה מורכבת. לכן חשוב להדגיש ולומר כי למרות העובדה שקבלת החזרי מס מרשות המיסים (ועוד בתוספת ריבית!) נשמעת מופרכת, רשות המס אכן מקפידה להחזיר את על כספי המיסים שנוכו שלא לצורך. גם הליכי בדיקת זכאות להחזר מס וקבלת הכספים פשוטים במיוחד ואינם יצריכו מכם להתמודד עם בירוקרטיה בנקאית ארוכה ומייאשת.

כיום ניתן להשלים את כל הליך בדיקת זכאות להחזר מס ואף בקשת החזרים דרך האינטרנט ללא צורך לצאת מהבית ולעמוד בתורים הבלתי נגמרים של במשרדים הממשלתיים. אז רגע לפני שאתם בהליך בדיקת זכאות להחזר מס, חשוב להקדים מספר נקודות חשובות שכדאי שתכירו.

רשות המיסים משערת את סכום ההכנסה השנתית שלכם – כיצד היא עושה זאת ומה עלול לגרום לאי דיוקים?

תחילה, חשוב לדעת כי שיטת החישוב של רשות המיסים בישראל כוללת את כל חודשי העבודה של שנה מלאה. כלומר, רשות המיסים מחשבים את גובה אחוזי המס שינוכו מהמשכורת שלכם בהתאם לסך ההכנסה השנתית שלכם. אז מדוע אתם רואים את הורדות המס מידי חודש אתם שואלים? רשות המיסים מחשבת את אחוזי המס שצריכים לרדת מכל עובד בהתאם להכנסה השנתית שלו אך מורידה את הסכום כולו בתשלומים. בתום השנה, כל עובד שילם את כל הסכום שנדרש בתשלומים מידי חודש בחודשו. הסיבה בגינה רשויות המיסים בוחרים להוריד מס חודשי ולא לגבות את הסכום כולו בתשלום אחד בסוף השנה היא החשש שהורדה גדולה בסוף השנה עלולה להכביד מאוד על כל משק בית ממוצע. אך ישנה שאלה נוספת, השאלה הגדולה מכולן – איך רשות המיסים יודעת מהי משכורתו השנתית של כל עובד כבר בתחילת שנה? שהרי הסברנו שאחוזי ניכויי המס נקבעים בהתאם לגובה ההכנסה השנתית של כל עובד אך משולמים כבר מחודש העבודה הראשון של השנה. התשובה לשאלה זו היא הסיבה לכך שאנשים רבים כיום אכן עורכים בדיקת זכאות להחזר מס ונמצאים זכאים.

סכום ההכנסה החודשית כפול סך חודשי העבודה בשנה – אם החישוב הוא שנתי, למה משלמים מידי חודש?

השיטה בעזרתה רשות המיסים יודעת כמה אחוזי מס לנכות ממשכורתו של כל עובד כבר מחודש העבודה הראשון בשנה היא הערכה. רשות המיסים מעריכה את גובה ההכנסה השנתית של העובד בהתאם להכנסתו החודשית. לדוגמה עובד המשתכר בסכום חודשי של 10,000 שקלים, כנראה ירוויח השנה סכום שנתי של כ 120,000 שקלים. רשות המיסים יודעת להכפיל את הסכום השנתי בסך חודשי השנה ולשער את גובה ההכנסה החודשית, ממנה יגזרו אחוזי ניכויי המס.

במקרים רבים חל פער של ממש בין הערכות רשות המיסים לבין ההכנסה השנתית של כל עובד בפועל. במצבים בהם השכר החודשי של העובד קוצץ באמצע השנה, או שהוא נדרש לטיפול רפואי שהצריך ממנו להיעדר ממקום עבודתו לפרק זמן ממושך, השכר השנתי ירד משמעותית מה שיוביל לפער בין אחוזי המס המנוכים לבין אלה שאמורים לנכות בפועל. עובד שהשתכר בסכום חודשי של 10,000 שקלים אך בגין קיצוצים ואילוצים שכרו ירד ל 7,500 שקלים מידי חודש, שכרו השנתי אינו 120,000 כפי שרשות המיסים חושבת, אלא 90,000 שקלים בלבד. פער של כשלושים אלף שקלים בשכר השנתי גורם לכך שאותו עובד נדרש לשלם יותר מס ממה שהוא אמור ובדיוק לשם כך ישנה בדיקת זכאות להחזר מס שתזכה את העובד בהחזר מס זכותך.

כל הסיבות בגינן אנשים רבים משלמים מיסים גבוהים מידי

הסיבות השכיחות ביותר בגינן רבים בוחרים בהליך בדיקת זכאות להחזר מס ואף נמצאים זכאים לקבלת החזר מס זכותך הן: ראשית, כל שינוי במשכורתו של עובד במהלך השנה. ישנן לא מעט סיבות כמו יציאה לחופשה ארוכה או קיצוץ במשכורת. שנית, יציאה לחופשת לידה. לא מעט נשים בוחרות בהליך בדיקת זכאות להחזר מס ונמצאות זכאיות לקבלת החזר מס זכותך. היציאה לחופשת הלידה אף היא יוצרת לא מעט פערים בין חושב המס השנתי לבין ההכנסה השנתית בפועל. שלישית, מעבר בין עבודות וחוסר תיאום ועדכון נכון.

לא מעט אנשים עוברים בין עבודות שונות במהלך השנה מה שיכול לגרום לתקופת ללא עבודה וכמובן גם לשינויים בגובה השכר. רביעית, חשוב לדעת כי ישנם לא מעט סעיפים המזכים לא מעט עובדים בהטבות מס בהתאם למצבם הכלכלי, המשפחתי או הרפואי. רבים לא מודעים לכל נקודות הזכות להן הם זכאים או שהם מודעים ולא מודיעים בזמן למעסיקים שלהם, מה שיגרום לחוסר התחשבות בכלל ההטבות הללו וניכוי מס בשיעור גבוה יותר מהנדרש. אם אחת ההגדרות הללו נכונה גם לגביכם, אתם חייבים לבחור בהליך בדיקת זכאות להחזר מס וקיים סיכוי סביר בהחלט שאף תימצאו זכאים ותקבלו החזר מס זכותך.

בדיקת זכאות להחזר מס
בדיקת זכאות להחזר מס

החזר מס לא רק לשכירים – גם עצמאים זכאים להחזרים!

חשוב להדגיש ולומר כי לא רק שכירים זכאים לקבלת החזרי מס הכנה לשכירים, אלא ישנה אפשרות לקבל גם החזר מס לעצמאים. הסיבות השכיחות ביותר בגינן עצמאים בוחרים בהליך בדיקת זכאות להחזר מס ונמצאים זכאים לקבלת החזר מס לעצמאים הן: פערים בין הצפי השנתי לבין ההכנסה בפועל, התעלמות מנקודות הטבה שונות והכרה בהוצאות בית העסק. ישנן לא מעט הוצאות המוכרות על ידי רשות המיסים, מה שמאפשר לעצמאים רבים להתחיל בהליך בדיקת זכאות להחזר מס ואף לקבל החזר מס לעצמאים. הוצאות בית העסק כמו רכב עסקי, השתלמויות מקצועיות ועוד, יוכרו על ידי רשות המיסים כהוצאה שתוריד את סך ההכנסה השנתית. כלומר, במידה ובעל עסק עבר השתלמות מקצועית בעלות של 10,000 שקלים, הם ירדו מסך ההכנסה השנתית שלו ובכך כל ניכויי המס ירדו גם כן.

אז לאחר שעברתם את שלב בדיקת זכאות להחזר מס ונמצאתם זכאים לקבלת החזר מס – זכותך, חשוב שתכירו את שלבי הזיכוי. לאחר שנמצאתם זכאים לקבלת החזר מס – זכותך, בין אם מדובר בהליך החזר מס הכנסה לשכירים ובין אם מדובר בהליך החזר מס לעצמאים, כל ניכויי המס שנוכו שלא כהוגן יוחזרו לחשבון הבנק שלכם בתוספת של 4% מידי שנה. עוד חשוב לדעת שישנה אפשרות לבקש את כל החזרי המס המגיעים לכם עד שש שנים אחורה, מה שמאפשר לרבים ליהנות מקבלת החזר מס – זכותך בסכומים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

עוד משהו מעניין על: החזר מס לגיל הזהב

דה מארקר לוגו

החזר מס: כל מה שאתם צריכים לדעת

05 יולי 2020

דילוג לתוכן